Eski Mısırlılar saçları şekilsiz bir şekilde ölmekten korkarlardı. Çünkü imaj ve bakım dünyada olduğu kadar öldükten sonra da çok önemliydi. Bu aşamada kuaförlerin görevi büyüktü.

Kadınların ve erkeklerin saçları hayvansal yağlarla hazırlanan bir jel ile şekillendirilirdi. Elde edilen kanıtlar tam 3000 yıl öncesine dayanan bir halk mezarlığında bulundu.

Mezar üzerindeki resimler kişilerin başlarında huni biçiminde bir nesne olduğunu gösteriyor. Bu nesnelerin parçalar halinde hayvansal yağlar olduğu düşünülüyor. Manchester Üniversitesi’nden Natalie McCreesh, “Resimleri incelemeye başladığımızda çok ilginç bulgulara rastladık. Saçları şekle sokulmuş ve muhteşem bir şekilde kıvırcık yapılmıştı,” dedi.

McCreesh ve ekibi Mısır’da bulunan Kellis 1 mezarlığından 15, ve Amerika, İngiltere ve İrlanda’daki müzelerden 3 olmak üzere toplamda 18 mumyanın saç şekillerini inceledi. Mumyalar her iki cinsiyete de aitti ve kişilerin yaş aralığı 4 ile 58 arasındaydı. Mumyaların yaşları ise 3500-2300 yıl öncesine dayanıyordu.

Iık ve elektron mikroskopları ile incelendiğinde mumyaların çoğunun saçlarının yağlı bir madde ile kaplanmış olduğu görüldü. Bazı mumyalarda ise reçine izine rastlandı.

Ekip, saçlardaki maddeleri ayrıştırmak için özel bir kimyasal karışım kullandı. Bu maddenin vücudu mumyalamak için kullanılan maddeden farklı olduğu görüldü. Ancak 2 mumyanın başının tamamen tıraş edildiği ve vücutlarıyla aynı maddenin kullanıldığı tespit edildi.

McCreesh, bedenin reçineli maddelerle kaplanırken saçın da kaplanıp korunduğunu belirtti.

İtalaya Pisa Üniversitesi’nden Maria Perla Colombini Mısırlıların saçların korunması ve mumyalanması konusunda duyarlı olan tek antik medeniyet olmadığını belirtti.Güney Amerika’da da ortaya çıkarılan mumyalarda bedenlerin reçine benzeri maddelerle kaplandığı ve saçların renk vermek için pudralandığı görüldü.